Volvo Air Motion"1000 pound car design challenge" yarışması için Volvo tarafından tasarlanan Air Motion 4 kişilik farklı koltuk yapısıyla ve hareket için sıkıştırılmış havayı kullanan araç 409 kg'lık ağırlığı ile projeye uygunluğunu sergiliyor.


450 kg’nin altındaki ağırlığıyla Formula 1 otomobillerinden bile daha hafif olan Air Motion konsepti, basınçlı hava motorlarıyla Volvo’nun çevreye gösterdiği özenin yeni bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor.
Hayal et...
Formula 1 otomobillerinden daha hafif bir araç… Üç arkadaşla birlikte virajlı dağ yollarını yararak ilerlerken adrenalin hücumunu hissetmek… Üstelik bir damla benzin kullanmadan... Şimdi de bütün bu hayallerin tek bir otomobilde bir araya geldiğini düşün... Los Angeles Auto Show’da bu otomobilin küçük ölçekli bir modeli (Volvo Air Motion) sergilendi ve Tasarım Yarışması’na katıldı.
Ağırlığı 450 kilogramın altına indiren Volvo Air Motion konsepti, bu hayalleri gerçeğe dönüştürürken çok güzel bir İskandinav gövde tasarımı sunuyor. İstiridye kabuğuna benzeyen yeni model, ultra hafif karbon fiberden yapıldı.
Ağırlık ve karmaşıklığı en aza indirirken, sürüş keyfini maksimuma çıkarmak bu aracın felsefesini oluşturuyor. İçten yanmalı motorlar yerine, güçlü olmasına rağmen basit bir yapıya sahip basınçlı hava motorlarının kullanılması sayesinde motorlar çalıştığında ısınmak yerine soğuyor. Şasi, iç mekân ve süspansiyon tasarımına getirilen bütünsel yaklaşım da büyük yarar sağlıyor.
Otomobilin orta bölümüne yerleştirilen hava tankı, sıkıştırılmış havaya ihtiyaç duyuyor. Bunun için 300 metre yükseklikteki hava türbinleri, rüzgâr enerjisini toplayarak elektriğe dönüştürüyor ve havayı sıkıştırıyor. Türbinlerden elde edilen sıkıştırılmış hava, hava ikmal sistemleriyle Air Motion’a aktarılıyor.
İsmi güvenlik ve çevreye gösterilen özenle eş anlamlı hale gelen bir şirketin sürüş tutkunlarına yönelik ürünü olan Volvo Air Motion, İskandinav tasarımının güzellik ve saflığıyla, tamamen masum ve yepyeni bir sürüş deneyimi sunuyor.
VMCC (Volvo Monitoring and Concept Center) hakkında
Volvo Air Motion, 1986 yılında açılan Volvo Monitoring and Concept Center’da (VMCC) geliştirildi. VMCC, Camarillo-California’da bulunmaktadır.
VMCC Air Motion tasarım ekibi: Chris Benjamin, Dean Bakker, Steve Goodrich, Bjorn Wessman, Doug Frasher, Dean Shaw ve Geza Loczi.
Tasarım Yarışması hakkında
Son yedi yıldır, her yıl bir ana tema seçilerek Güney California'nın büyük otomotiv tasarım stüdyoları Tasarım Yarışması’na davet edilmektedir. Bu yıl ilk defa Almanya ve Japonya'dan da stüdyoların seçilmesiyle yarışmaya uluslararası bir boyut katılmış oldu. Büyük ilgiyle izlenen yarışma sayesinde stüdyolar otomotiv tasarımı yaratıcılıklarını sergileme ve yeni fikirler keşfetme imkânı buluyorlar.
Bu yılın teması olarak dünyanın kaynaklarının kullanımını en az indirme eğilimi belirlendi. Hedef; verimli, hafif, (450 kilogramı geçmeyen) dört kişilik bir araç tasarlanmasıydı. Hem rahat hem de güvenli olması beklenen otomobilin tüketicilerin talep ettiği stil özelliklerinden ödün vermeden tatmin edici bir sürüş performansı da sunması gerekiyor.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.