OTOTASARIM.COM

Modern bir motorlu taşıtın fonksiyonel tasarımı ve geliştirilmesi, mühendisliğe dahil olan birçok farklı disiplinden büyük bir ekip tarafından yapılsa da otomotiv tasarımı, öncelikle araçların görsel görünümünü veya estetiğini geliştirmeye odaklanırken, ürün konseptlerinin oluşturulmasına da dahil olarak profesyonel bir meslek olarak sanat geçmişine ve endüstriyel tasarım diplomasına sahip olabilecek tasarımcılar tarafından yapılan taslak çalışmaları OtoTasarim.com da yer alır.

Full width home advertisement

Travel the world

Climb the mountains

Post Page Advertisement [Top]

eXtreme Concept (Marianna Merenmies)

eXtreme Concept (Marianna Merenmies)
Volkswagen Tasarım Merkezinde çalışmış ve Kia Avrupa Tasarım Stüdyolarında eğitim görmüş olan Marianna Merenmies, aşırı olarak tanımlanabilecek koşullarda kullanılabilecek olan eXtreme, aerodinamik ve sportif yapıya sahiptir. Her türlü iklim şartında görevini eksiksiz yerine getirmesi için planlanan eXtreme, karbonfiber iskeletin üzerine kaplanan aerojel* ile karbonfibere oranla daha hafif ve daha sağlam bir yapı ile yüksek yalıtım özelliklerini bir arada sunmaktadır. Aerojellerin özelliklerini çok iyi kullanması planlanan otomobil, yüzeyinde görüntü yansıtması için de bu malzemenin kullanımına yönelinmiştir.
Kaynak: www.behance.net/mariannamerenmies

Aerojel*: Aerojel içerisindeki sıvı bileşeni hava ile değiştirilmiş olan silikon tabanlı katı maddelerdir. Aerojel ilk defa Stefan Kistler tarafından 1931 yılında Charles Learned ile tutuştuğu iddia sonucu meydana getirilmiştir. İlk oluşturulan aerojel, silika jel idi. Karbon aerojeller ilk kez 1990'lı yılların başlarında oluşturuldu. Aerojeller son yıllarda çok önem kazanmış ve birçok alanda kullanıma girmiştir. Aerojellerin milyonlarca ufak delikten oluşan yüzeyi, süngeri andırır. %99,8'i havadan oluşmaktadır ve çok iyi yalıtkandır. En gelişmiş fiberglas yalıtım malzemesinden 39 kat daha fazla yalıtım kabiliyetine sahiptir. Çok dayanıklı bir yapısı vardır. Duman gibi görüntü verdikleri için "Donmuş duman" veya "mavi duman" diye de adlandırılırlar. Aerojeller, bir başka silika (kum) esaslı madde olan camla kıyaslandığında 1000 kat daha az yoğunluğa ve delikli bir yapıya sahiptir. Büyüklüğü milimetrenin milyarda biri kadar olan delikler, bir ağ gibi malzemenin içini kuşatır. Deliklerin etrafı başka bir malzeme ile kaplıdır. Aerojel, bilinen köpüklerden ve diğer yalıtım maddelerinden çok daha üstün özelliklere sahiptir. Öyle ki, oksijen kaynağıyla doğrudan verilen ateşi bile yalıtabilmektedir. tr.wikipedia.org/wiki/Aerojel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]